Pomegranate Math

Today, while eating lunch, we were discussing the pomegranate we were all sharing. We happen to love them. However, they are relatively expensive. Karl and I were discussing what might happen if we boiled them (I thought that would be gross until I realized it could make jelly…yum!). Then I said, “That would be some expensive jelly.” Hailey piped up and asked us why. Karl told her the price he paid for 5 pomegranates….$8. Then she wanted to figure out how much each pomegranate cost, so decided to work it out….on her paper plate with pomegranate juice. 😉 I love that about homeschooling….really our family has always been like this, learning and discussing ‘educational’ things all the time….it is becoming more natural and easier for me to see it all for what it is…..that it ALL counts towards their education. Pomegranate math…a new concept. Maybe we’ll do math with chocolate chip cookies next…that’s got to be educational, right?

Advertisements

About Wendy Woerner

wife, mama to five, blogger, foodie, works in social media and marketing, loves Jesus
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Talk to me!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s